Raif CORA
Kurum Müdürü
ELAZIĞ HAVA DURUMU

RESMİ KURUMLAR
    

GENEL DURUM

1939 Yılında il merkezinde 350 yatak kapasiteli eski tip cezaevi olarak açılan kurumumuz, 22.10.1988 tarihinde şehir merkezine 11 km uzaklıktaki Bakanlığımıza ait 161.250 m² arazinin 11000 m² lik oturum alanı üzerine “E-Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu” olarak inşa edilmiş; 04.06.1999 tarihli Bakanlık onayı ile de oda sistemine dönüştürülmüştür. Kurumumuz, doğu ve güneydoğudaki 18 il ile mülhakat cezaevlerinin hükümlü ve tutukluları için “Madde Bağımlıları ile Ruh Ve Sinir Hastalıkları Tedavi Ve Müşahede Merkezi” konumunda olduğundan daha önce toplam 5 blok ve 52 oda mevcut ile 450 yatak kapasiteli iken C-Blokta ruh sağlığı bozuk hükümlü ve tutukluları için yapılan rehabilitasyon merkezinde 26 oda, 58 kişi kapasite elde edilmiş bununla birlikte kadın, çocuk ve yetişkinler için 48 oda ve 382 kişilik kapasite ile toplamda 440 kişilik fiili kapasiteye ulaşılmıştır. Kurumumuzun ana binasının etrafında 10 m mesafede 5 m yükseklikte perde beton ile yapılmış ihata duvarı mevcut olup; üzerinde 1m yükseklikte dikenli tel bulunmaktadır.

YERİ

Elazığ E-Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuz şehir imar planı içerisinde olup; merkeze bağlı Ataşehir mahallesindedir. Kurumumuzun güneyinde yeni çevre yolu, doğusunda şehir merkezi, kuzeyinde Elazığ- Malatya Demiryolu hattı, batısında ise boş arsalar bulunmaktadır. Kurumumuzun ana girişi kuzey-batı yönünde olup; doğu-batı istikametinde inşa edilmiştir. Adliye binasına uzaklığı ise10 km dir.

ARSA ALANI

E-Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuz toplam alanı 161.250 m² olup; binanın oturum alanı 11000 m²’dir.

BİNANIN VASFI

Kurum binamız betonarme “E-Tipi” olarak yapılmış; daha sonra yapılan bina içi tadilatlarla oda sistemine dönüştürülmüştür.

BİNANIN ŞEKLİ VE KULLANIMI

Elazığ E-Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuz zemin hariç 2 katlı olup; 5 bloktan(A-B-C-D-E) ibarettir. Cezaevi istinat duvarının dışında, Ana kampusa girişte 3 m yüksekliğinde 5 m genişliğinde nizamiye giriş kapısı, 2002 yılında tadile edilmiştir. Bahçe içinde Atatürk büstü, ziyaretçi bekleme salonu, trafo, iki adet su kuyusu, standart ölçülerde basketbol, voleybol ve futbol sahaları, 6 adet 10 m yükseklikte gözetleme kulesi, jandarma yazlık gazinosu, atış alanları, örtülü araç garajları, dökme gaz tankı, güneş enerjisi panelleri, açık çim futbol sahası, iş atölyeleri, çok amaçlı kapalı spor salonu ve bahçe bulunmaktadır.
A Blokta bina ana giriş kapısı duyarlı kapı ve X-Ray cihazı bulunmaktadır. Giriş sol tarafta santral, zemin katta baş memurluk, nöbetçi müdür odası, arama ekibi odası, avukat görüş yerleri, kapalı görüş yeri kadın odalarına giriş kapısı bulunmaktadır. A-Blok 1.katta, 1.müdür, 2.müdür, sivil savunma, personel kalemi, tutuklu-hükümlü infaz kalemi, emanet para ve eşya memurluğu, ambar, saymanlık ve toplantı odaları ile lavabo ve tuvalet; A-Blok 2. katında, teknisyenler odası, personel yemekhanesi, arşiv ve birimlere ait depolar bulunmaktadır.

 

Temel Amacımız


Devletimizin “Sosyal Devlet” politikası gereğince asli hizmetlerden olan Adalet Hizmetleri ve bu hizmetlerin destek ünitesini oluşturan infaz kurumların biri olarak; tüm hükümlü ve tutukluları topluma kazandırma faaliyetlerinin her aşamasına katarak, topluma dönüşlerine zemin hazırlamak bilgili, becerikli ve kendine güvenen bireyler olmasına fırsat tanımak ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Büyük Türkiye “idealine ulaşmayı hedefleyen Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumlulukları ile haklarını bilen kişiler olarak tahliye sonrası yaşama hazırlamaktır.

Temel Değerlerimiz


Bütün çalışmalarımızın odak noktasında hükümlü ve tutuklular ile kurumun personeli vardır.
Biz;
Hükümlü ve tutuklulara hizmet için buradayız.
Biz;
Personeli eğitmek ve sorunlarını dinlemek için buradayız.
Kendimize ve birbirimize güveniriz.
Biz;
Sevgi dolu, Hoşgörülü ve Anlayışlıyız.
Biz;
Niteliğin nicelikten üstün olduğunu savunuruz.
Biz;
Tüm çalışanlar, hükümlü ve tutuklular ile aileler ilişkisinde güven ortamı oluştururuz.
Biz;
Her hükümlü ve tutuklunun farklı özellikler taşıdığını ve bu farklılıkların bir zenginlik kaynağı olduğuna inanırız.
Biz;

            Ceza infaz kurumunda bulunulsa bile, yaşamın devam ettiğini, umut ve beklentilerin bitmediğini, özlemlerin ve sabrın olgunlaştırdığı hükümlü ve tutukluları yetiştirmeyi kendimize görev kabul ettik.

                                                                                      Vizyonumuz

Ceza infaz kurumu koşullarında bile verilen yaygın eğitim hizmetlerine katılarak; kendini sürekli yenileyen, okuyan, inceleyen, araştıran, analiz ve sentezler yapabilen hükümlü ve tutukluların yetiştiği; akla ve bilime dayalı öğretim ağırlıklı eğitim ortamında hayata ve topluma geri dönüşe hazırlandığı ceza infaz kurumu yaşam süreci sırasında ve sonrasında uyum sağlamada köprülerin kurulduğu, her kademede çalışan memurlarına kadar; ceza infaz kurumu tüm çalışanları, hükümlüler, tutuklular, aileleri, ziyaretçilerinin ve sivil toplumun desteğiyle “MODEL KURUM” olma misyonunu kesintisiz devam ettirmektedir.

SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı ELAZIĞ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebMaster Serkan ÖZDEN